Formowanie wtryskowe metali (MIM)

obróbka-skrawaniem-cncformowanie-wtryskoweformowanie wtryskowe-metaliuslugi-pomiarowe


 

Technologia formowania wtryskowego metali (MIM)

 

Formowanie wtryskowe metali (Metal Injection Molding) jest technologią wytwarzania metali o wysokiej dokładności wymiarowo-kształtowej.

Technologia formowania wtryskowego metalu (MIM) łączy elastyczność projektowania formowania wtryskowego tworzyw sztucznych, z wytrzymałością i integralnością metali.

Ta technologia umożliwia wytwarzanie części o skomplikowanych kształtach, o wąskich tolerancjach, cienkich ściankach i doskonałych powierzchniach. Ze względu na szczególne właściwości procesu, materiały twarde lub trudne w obróbce (takie jak tytan, stal żaroodporna, stal węglikowa, itp.) mogą być przetwarzane bez ograniczeń.

Proces MIM tworzą cztery unikalne etapy przetwarzania: mieszanie materiału (Feedstock), formowanie wtryskowe (Injection Molding), usuwanie spoiwa (Debinding) i spiekanie (Sintering).

 

1. Surowiec (Feedstock)

Surowcem do produkcji jest sproszkowany metal, mieszany w specjalnych maszynach ze spoiwem termoplastycznym i dodatkami.  Proces mieszania kończy się, gdy cząstki metalu w spoiwie są w pełni ujednorodnione. Po zakończeniu procesu materiał jest granulowany w peletki.

1-maszyna-surowiec-feedstock

2. Formowanie wtryskowe (Injection Molding)

Na tym etapie procesu surowiec jest wtryskiwany do formy pod wysokim ciśnieniem przy użyciu konwencjonalnych wtryskarek. W ten sposób MIM łączy zalety swobody projektowania form wtryskowych tworzyw sztucznych z doskonałą odpornością mechaniczną i termiczną materiałów metalowych. W wyniku procesu formowania wtryskowego powstaje tzw. „Zielona część”, która jest do 20% większa od spiekanego elementu końcowego, w zależności od użytego surowca.

2-formowanie-wtryskowe-injection-molding

3. Usuwanie spoiwa (Debinding)

Usuwanie spoiwa może być katalityczne, wodne lub rozpuszczalnikowe, w zależności od systemu spoiwa. Spoiwo jest usuwane z części, z wyjątkiem resztkowej zawartości spoiwa 2-3% (szkielet). Resztki spoiwa gwarantują stabilność tak zwanej „brązowej części” dla dalszego procesu.

3-usuwanie-spoiwa-debinding

4. Spiekanie (Sintering)

W końcowym etapie detale są spiekane w temperaturach od 1200°C do 1600°C w zależności od materiału. Na tym etapie pozostałe spoiwo jest całkowicie usuwane. Podczas spiekania części kurczą się izotopowo do żądanych wymiarów. Części spiekane są całkowicie metalowe i mają gęstość >98%.

4-spiekanie-sintering

Przetwarzanie końcowe (Post-processing)

Części MIM, podobnie jak inne części metalowe, mogą być poddawane obróbce cieplnej i dalszej obróbce, na przykład w celu uzyskania lepszych tolerancji przy krytycznych wymiarach.

 

 

 

detal-mim (2)

 

Zalety produkcji w technologii MIM:

  • ekonomiczna produkcja skomplikowanych części w dużych ilościach,
  • wyjątkowe właściwości mechaniczne porównywane do produktów kutych, zapewniają drobny rozmiar cząstek i wysoka gęstość spiekania,
  • potrzeba obróbki końcowej jest generalnie wyeliminowana,
  • doskonały wybór w przypadku małych elementów metalowych, ponieważ umożliwia produkcję produktów, wymagających precyzyjną tolerancję wymiarowania,
  • eliminuje ograniczenia tradycyjnych sposobów obróbki metali i pozwala uzyskać bardziej skomplikowane kształty oraz łączyć wiele elementów w jednym komponencie,
  • pozwala na realizację indywidualnych projektów z wykorzystaniem unikalnych materiałów.

 


 

 

Firma ALEX Sp. z o.o. oferuje szeroką gamę technologii post-processingu, takich jak:

obróbka CNC, obróbka laserowa, technologie powierzchniowe, techniki łączenia wraz z montażem podzespołów.

 


Skontaktuj się z nami

B2B@alexgroup.pl

  +48 786 200 223

 

  ALEX Sp. z o.o.
ul. Przędzalniana 8a, 15-688 Białystok